2008. június 18., szerda

Milyen babakocsit vegyünk?



Mire érdemes odafigyelni?


Az alábbi pontokat érdemes igény szerint rangsorolni, mert sajnos tökéletes babakocsi nincsen, kompromisszumot kell kötni. A rangsorolás alapja lehet pl. az, hogy nehéz útviszonyok között (pl. földes, hepe-hupás utakon) is gyakran helyt kell állnia a kocsinak, vagy sokat akartok vele buszozni, esetleg (mint nálunk) hosszú, meredek lépcsőn kell vele le-fel közlekedni.

Főbb szempontok:


1.) Súly: nálunk ez a sok lépcső miatt amúgy is elsődleges szempont volt, de már több anyukától hallottam, hogy az elsőre – jó drágán – vett szuper babakocsit 1-2 hónap múlva le kellett cserélniük, mert túl nehéz volt. A babakocsit babástul fel kell tudni tornászni a buszra és 1-2 emelet megmászása se okozzon gondot. Találkoztam már jó pár olyan babakocsival, amit üresen is alig bírtam felemelni a földről. A babakocsi súlyához pedig hozzáadódik még a baba és a bevásárlókosárban szállított cuccok súlya. Mi azt tapasztaltuk, hogy a Graco-k messze a legkönnyebbek, azon belül is Graco Mirage és a Graco Ultima állt az élen.


2.) Nagy, bolygósítható (de fixálható) első kerekek: nagyon megkönnyítik a navigációt a bolygósítható kerekek, tényleg sokkal könnyebben lehet velük fordulni, kanyarodni. Ez a közértben pl. nagyon jól jön. Nehezebb terepen (pl. földes, hepe-hupás utakon) viszont nem árt, ha fixálni lehet őket, hogy ne tekeregjenek össze-vissza. Nagyon fontos még a nagy kerék és a jó rugózás, hogy ne rázódjon szét szegény baba.


3.) Fékezhető hátsó kerekek


4) Két irányból tolható legyen (azaz átfordítható tolókar): egyrészt a pici babáknál nagyon jó, ha séta közben láthatják az anyukájukat, másrészt akkor is jól jön, ha szembe süt a nap. (Sajnos a Graco babakocsik nem ilyenek.)


5.) Több pozíciós, lehetőleg vízszintesig dönthető támla: az újszülötteknél fontos, hogy viszonylag egyenes felületen feküdjenek, nem is beszélve arról, hogy mi van akkor, ha a baba hason szeretne aludni. Amikor már nagyobb, és szeretne nézelődni, jól jön, ha ülő pozícióba lehet állítani.


6.) Kényelmes belső tér: több családtól hallottam már, hogy túl keskeny babakocsit vettek, és ahogy nőtt a baba, egyre kényelmetlenebb lett. Másrészről viszont a túl széles kocsitól is óvá intettek, mert azzal nem biztos, hogy fel lehet szállni a buszra…


7.) Ha téli baba lesz, nem árt, ha van hozzá lábzsák, és a huzat nem papírvékonyságú. Lábzsák valószínűleg külön is kapható, bár nem biztos, hogy sikerül pont olyan színben beszerezni.


8.) Levehető, mosható huzat


9.) Vízhatlan napfénytető, hátha nincs kéznél esővédő.


10.) Ötpontos biztonsági öv, hogy a baba nehogy kicsússzon / kimásszon. Nem árt még, ha… 10.) a babakocsi könnyen összecsukható, és befér a csomagtartóba. Sok olyan babakocsi kapható, amelyik egy kézzel, egy mozdulattal könnyen összecsukható / kinyitható.


11.) a babának és a mamának is van pohártartós tálcája, amire lehet innivalót + egy-két játékot, miegymást pakolni.


12.) van lábtartó - jól jön, ha már nagyobb a baba, és ül. Persze ilyenkor már sokan átváltanak egy könnyű sportkocsira, de jól jöhet, ha a sima babakocsi is megfelel a célra.


13.) van nagy, jó teherbírású bevásárlókosár a kocsi alján. Általában van valamilyen, de hallottam már olyan esetről, hogy a kosár 1-2 kg krumpli súlya alatt leszakadt…


14.) a napfényvédőn van kukucskáló, hogy a mama rá tudjon nézni menet közben is a babára;


15.) van esővédő (ez külön is kapható);

16.) rá lehet csatlakoztatni a bébihordozót vagy mózeskosarat;


Hol érdemes körülnézni?

Először érdemes elmenni egy-két nagyobb baba-boltba felmérni a választékot, felírni a szimpi babakocsik adatait. Utána figyelni, hogy mikor akciózik valamelyik bevásárlóközpont (Cora, Auchan, Kika, vagy a bababoltok) az adott babakocsikkal, és akkor lecsapni. 10-20.000 Ft simán lemehet így az eredeti árból. Nagyon nagy választék van pl. a Megatoys üzleteiben (legalább 30-40 fajta) (mi a Soroksári úton voltunk), de a Brandon is hasonló kaliberű hely. Budaörsön a Madrina-ban is biztos van jópár babakocsi.

Nincsenek megjegyzések: