2008. június 26., csütörtök

1. hónap

A várandósság első két hete valójában a peteérésig, illetve a megtermékenyülésig eltelt időszakot jelenti. A petesejt és a hímivarsejt egyesülése után a megtermékenyült petesejt hamarosan osztódni kezd és megkezdi utazását a méh ürege felé.


A beágyazódásig eltelt időszakban - 7-10 nap is eltelhet - a kiszabadult petesejt helyén kialakul a sárgatest, ennek az időszakos hormontermelő szervnek a működése nagyon fontos a méhnyálkahártya felépítésében, terhességre való felkészítésében.
A beágyazódás után a sejtcsomót (zigótát) a méhnyálkahártya vérerei látják el tápanyagokkal, létrejön a kapcsolat anyai keringés és a zigóta között.
Az embrió fejlődése meglehetősen gyorsan zajlik, a megtermékenyülés utáni 22. napon már dobogni kezd a szív. Ebben az időszakban záródik a velőcső, emiatt rendkívül fontos, hogy a kismama lehetőség szerint már a fogamzást megelőző időszakban szedjen folsavat.

A mama szervezete
Az érzékeny terhességi tesztek esetleg már a soron következő vérzés első esedékességének első napján kimutathatják a terhességet. Amennyiben a teszt pozitív, érdemes felkeresni a szülészorvost. Ebben az időszakban a klasszikus terhességi tünetek többnyire még nem jelentkeznek, de előfordulhat a mellek fájdalmassága és a fáradékonyság is. A korai terhesség tünete lehet még a gyakori vizelési inger.

Nincsenek megjegyzések: