2008. június 26., csütörtök

2. hónap

A megtermékenyülést követő 56. napra az embrió szervei nagyjából kialakulnak. Az embrió már képes reflexes mozgásokat is végezni és folyton mozgásban van.

A második hónapban már elkülöníthető a feji rész, megkezdődik a végtagkezdemények kialakulása. A farokrész még néhány hétig fennmarad. A felső végtagok fejlődése gyorsabb, mint az alsóké, hamarosan kialakulnak az ujjak is.
Az embrió már képes reflexes mozgásokat végezni, természetesen a kismama ezt még néhány hétig nem érzi. A vesék végleges szerkezete még nem alakult ki, azonban embrió veséi már ebben a korai időszakban is működnek és a baba ürít vizeletet is.
A méhlepény kialakulása is folyamatban van, folyamatosan veszi át a sárgatest hormontermelő szerepét.
A magzat idegrendszerének kialakulása

A mama szervezete
Ilyenkor már tapasztalhatók a terhesség gyanújelei, majd a "klasszikus" terhességi tünetek: rosszullétek, ólmos fáradtság, hányinger, esetleg hányás, gyakori vizelési inger, hangulatváltozások.
A hormonokról és a terhesség alatti rosszullétről

Vizsgálatok
Az ötödik hét után már ultrahangvizsgálattal is kimutatható a petezsák, a hatodik vagy hetedik héten pedig már a szívcső pulzálása is megfigyelhető. A 12. hétig rendszerint hüvelyi ultrahangvizsgálatot végeznek.

A terhesség tényének igazolása után kell felkeresni a területileg illetékes védőnőt, aki kiállítja a várandós anya gondozási könyvét és hasznos tanácsokkal látja el a kismamát.
Ilyenkor kerül sor az első harmadban szükséges vizsgálatokra is: vérnyomás-, testsúlymérés, vizeletvizsgálat, laborvizsgálatok, belgyógyászati és fogászati vizsgálat, valamint a nőgyógyászati vizsgálat, ha eddig még nem történt meg.

Nincsenek megjegyzések: